Ciepłe i zimne powietrze w rekuperacji

Rekuperatory coraz częściej montuje się w domach nastawionych na energooszczędność. Trzeba jednak zaznaczyć, że są to urządzenia, którymi nie można zastąpić standardowego ogrzewania. System wentylacji z odzyskiem ciepła to jedynie uzupełnienie dla zastosowanych systemów ogrzewających powietrze w Twoim mieszkaniu. 

Jak rekuperatory wspierają ogrzewanie domu?

Dzięki zastosowaniu wymienników ciepła, które odpowiadają za wymianę energii cieplnej pomiędzy powietrzem wywiewanym i nawiewanym. W konsekwencji cieplejsze powietrze znajdujące się wewnątrz domu oddaje swoje ciepło świeżemu powietrzu, które napływa z zewnątrz. To rozwiązanie pozwala nam zaoszczędzić pieniądze przeznaczone na rachunki ogrzewania.

Rekuperator produkujący ciepło

 • Tradycyjny rekuperator odbiera ciepło z powietrza wywiewanego z pomieszczeń i przekazuje je temu, które jest nawiewane do wnętrza.
 • Innymi rozwiązaniami są np. gruntowe wymienniki ciepła. Pozwalają na zyskanie dodatkowej, darmowej energii z ziemi.
 • Oznacza to, że powietrze, przed trafieniem do rekuperatora, jest wstępnie ogrzane, co powiększa zyski z systemu rekuperacji.
 • Pamiętajmy jednak, że gruntowy wymiennik ciepła nie zastosujemy w każdym rodzaju podłoża.
 • Gdy np. na działce dominuje podłoże piaszczyste, wówczas musimy pożegnać się z pomysłem  jego montażu.

Rekuperacja wspomaga także ogrzewanie w Twoim odmu.
Ogrzewanie w twoim domu.

Czy podczas wyboru rekuperatora strefa klimatyczna ma znaczenie?  Zdecydowanie tak!  

 • Dzięki temu, że Polska leży w umiarkowanej strefie klimatycznej, nie mamy ograniczeń co do wyboru wymiennika. 
 • Te obrotowe montuje się częściej w klimatach chłodnych, ze względu na zagrożenie oblodzeniem wymiennika przy niższych temperaturach. 
 • W przypadku krzyżowych, czy przeciwprądowych wadą jest to, że mogą się oblodzić i w konsekwencji uszkodzić. Dlatego są one wyposażone w system przeciwdziałający oblodzeniu. 

Skontaktuj się z nami, aby poznać wizualizację projektu dla Twojego domu❗

Czy rekuperator może dostarczyć do wnętrza domu chłodniejsze powietrze?

 • Tak. Przykładem jest gruntowy wymiennik ciepła. Dostarcza on do rekuperatora powietrze chłodniejsze od temperatury panującej na zewnątrz w miesiącach letnich, a zimą powietrze cieplejsze.
 • Pobiera energię zgromadzoną w ziemi, (temperatury od 6 do 12°C). To powoduje, że latem do rekuperatora trafia chłodniejsze powietrze.
 • Innym przykładem jest jednostka chłodząca. Urządzenie to służy tylko chłodzeniu powietrza, ale także sprawia, że jest ono mniej wilgotne. Ma to pozytywny wpływ na poprawę komfortu domowników.

Odpowiednie powietrze- stwórz zgrany duet!

Różnice w procesie  działania rekuperacji i klimatyzacji sprawiają, że te urządzenia idealnie się uzupełniają. Zainstalowanie tych dwóch systemów w jednym domu, pozwala tworzyć korzystny mikroklimat. Powietrze jest świeże i na bieżąco oczyszczane ze szkodliwych substancji przez całą dobę. Pozbędziesz się też nadmiaru pary wodnej, która osadza się na szybach i ścianach. Klimatyzacja stanowi uzupełnienie systemu rekuperacji, schładzając w razie potrzeby powietrze, lecz w żadnym wypadku nie jest jej zamiennikiem.