Chcesz wybudować dom? Rekuperacja to rozwiązanie dla Ciebie!

rekuperacja

Czym właściwie jest rekuperacja?

Rekuperacja to najprościej mówiąc proces, poprzez który odzyskiwana jest energia z powietrza wyprowadzanego z domu. W Twoim domu zapewni Ci świeże i filtrowane powietrze, jednocześnie usuwając to nieświeże. 

Jakie są jej zalety?

Jest to idealne rozwiązanie dla alergików i osób wrażliwych. Zapewnia regularne dostawy świeżego powietrza, redukuje ilość dwutlenku węgla, co przekłada się na ogólną poprawę samopoczucia mieszkańców. Kolejną zaletą rekuperacji jest to, iż w sezonie grzewczym jest w stanie obniżyć rachunki za ogrzewanie domu nawet o 50%!

Czy może zostać zainstalowana w każdym domu?

Oczywiście! W każdym budynku może zostać zainstalowany system rekuperacji. Najlepszą opcją jest uwzględnienie rekuperacji już na etapie projektu domu, zmniejszają się dzięki temu koszty inwestycyjne oraz nie ma ryzyka kolizji z innymi instalacjami. Spokojnie wentylacja z odzyskiem ciepła może zostać zamontowana w już istniejącym domu.

Jak wybrać rekuperator?

Na rynku znajdziemy bogatą ofertę rekuperatorów. Wybierając rekuperator, odpowiedni dla naszego domu należy zwrócić uwagę na parametry techniczne takie jak: rodzaj wentylatorów, sterowanie, koszt eksploatacji rekuperatora, sprawność, spręż i wydajność.

Spręż i wydajność rekuperatora

Spręż i wydajność odpowiadają za moc rekuperatora, musi być odpowiednio wysoka, aby zapewnić sprawną wymianę powietrza we wszystkich pomieszczeniach. Minimalna zalecana wydajność to 300m3/h oczywiście należy zabrać poprawkę na wielkość domu. Spręż zaleca się, aby mieściła się w granicach 150 – 200 Pa 

Sprawność

Sprawność rekuperatora przekłada się na jego efektywność w odzyskiwaniu ciepła. Im wyższa sprawność rekuperatora, tym niższe koszty ogrzewania budynku. Obecnie na rynku najefektywniejsze są rekuperatory przeciwprądowe — ich wydajność plasuje się nawet na poziomie 95%. Drugie w kolejności są rekuperatory z wymiennikiem bębnowym — poniżej 90%. Na ostatnim miejscu plasują się rekuperatory z wymiennikiem krzyżowym ze sprawnością na poziomie 50 – 75%.

Koszty eksploatacji rekuperatora

Na koszty eksploatacji rekuperatora składa się koszty: zużycia energii elektrycznej, wymiany filtrów oraz przeglądów serwisowych. Im wyższa jakość rekuperatora, tym niższe są koszty eksploatacji, przez co jest bardziej opłacalną opcją w długim okresie eksploatacji. 

Rodzaj wentylatorów

Najpopularniejszymi stosowanymi wentylatorami są obecnie wentylatory DC cechujące się wyższą kulturą pracy, trwałością oraz wyższą energooszczędnością niż wentylatory AC. Warto pamiętać, że wentylator pracuje nieprzerwanie w rekuperatorze w związku, z czym powinny być trwałe.

Masz dodatkowe pytania?

Zadzwoń lub napisz do nas! Chętnie pomożemy Ci w wyborze rekuperatora. Informacje kontaktowe znajdziesz w zakładce — kontakt.